• Soru  : Merhaba biz bu yıl tasarla çalıştıra katılmak istiyoruz. Bu kategoride oraya getirdiğimiz kodları kullanabiliyormuyuz ve orada internet erişimimiz olacakmı?
Cevap : Yarışma alanına USB yada bilgisayar içerisinde KOD getiremezsiniz. Gerekli kütüphaneler Tasarla Çalıştırın 2. gününde yarışmacılara USB bellek ile hakemler tarafından verilmektedir.
Yarışmacılar kullandıkları bilgisayarların WIFI’lerini yarışma süresince kapalı tutmak zorundadırlar.
Hakemler tarafından verilen kütüphaneler dışında farklı kod kullanan yada salonda internet bağlantısı yaptığı tespit edilen yarışmacılar yarışmadan diskalifiye edilecektir.
 • Soru  : Merhaba yarışma esnasında hakemlerin yarışmacılara verdiği usb bellek içerisinde sensorlerin ayrı olarak kodları bulunacakmı ve bellek içerisinde ne olacak
Cevap: USB bellek içerisinde sadece sensörlerin kütüphaneleri bulunacaktır.
 • Soru  :  İyi Günler. Biz ..... Firması olarak Robotik kodlama ve 3D Tasarım/Printer eğitimleri vermekteyiz. Eğitimler alanında uzman mühendisler tarafından ilkokul ve ortaokul öğrencilerine verilmektedir. İlgili kategoriye danışman olarak firmamızda görev yapan mühendisler ile birlikte takim olarak başvurabilir miyiz? 
Cevap: Yarışmamız Lise ve Üniversite öğrencilerine yönelik olarak yapılmaktadır. Bu kurumların dışında katılım yapılamaz.
 • Soru  :  Hello ? We are a team from tunisia ,I filled the participants list , the robot name and the category , I want to know if I'm in for the competition now or I have to do something else? , thank you in advance.
 • Merhaba ? Biz Tunuslu bir ekibiz, katılımcı listesini, robot adını ve kategorisini doldurdum, şimdi yarışmaya katılıp katılmayacağımı veya başka bir şey yapmam gerekip gerekmediğini bilmek istiyorum. , şimdiden teşekkür ederim
Cevap:  You can participate in the competition.
Yarışmaya katılabilirsiniz.
 • Soru  :  Yarışmalara katılmak istiyorum ama hangi linkten giriş yapacağım yardımcı olabilirmisiniz
Cevap: Ana sayfadaki Kurum Kayıt linkinden öncelikle kurumunuzu kaydetmeniz gerekmektedir. Daha sonra Giriş bölümünden başvuruyu yapabilirsiniz.
 • Soru  :  Merhaba Tasarla-Çalıştır kategorisinde hangi konular veriliyor ? 
Cevap: Belirlenen senaryoya göre klavuzda ilan edilen malzemeler ve sensörler içerisinden bazıları kullandırılarak tasarım yaptırılmaktadır. Konu yarışmacılara 2. Gün ilan edilmektedir.
 • Soru  : Tasarla çalıştır kategorisinde Telefon , bilgisayar , not defteri gibi alletleri yanımızda bulundura bilirmiyiz. Özellikle not defteri ? Birde yarışma sonunda verdiğiniz aletler geri sizde mi kalacak ?
Cevap: Yarışmanın 2. gününde takımlar sadece kendi getirdikleri bilgisayarları kullanabileceklerdir. Bilgisayar dışında yanlarında başka hiç bir ürün bulundurmayacaklardır.
 1. Gün yapılan yeterlilik sınavını başararak 2. gün Tasarla-Çalıştır bölümüne katılmayı hak kazanan yarışmacılar takım çantalarını alabilecektir.
 • Soru  : Yarışma öncesi yeterlilik testine takım üyeleri beraber mi girecek yoksa ikiside kendi cevaplarınımı verecek.
Cevap: Madde 3 (Sınav): Yarışmaların başladığı birinci gün yarışmaya katılan bütün ekipler yeterlilik sınavına tabi tutulacaktır. Sınava ekip elemanları aynı anda katılacaklardır.
 • Soru  : merhaba ben 14 yaşındayım robotik gibi şeylere ilgi duyuyorum ama projemi yaparken ürün vb. ihtiyaçları benmi maddi olarak karşılıyorum onu merak ettim.
Cevap: Yarışmaya Lise ve Üniversite öğrencileri katılabilmektedir. Tasarla  Çalıştır kategorisinde katılımcıların kullanacağı ürünler organizasyon tarafından verilmektedir.
 • Soru  : İyi çalışmalar kolay gelsin. Tasarla çalıştırda kullanılacak olan sensörler ile ilgili detay verilmemiş. Bu sensörleden hangilerinin kullanılacağı ile ilgili bilgi alabilir miyim. Özellikler encoderlerin piyasada bir çok çeşidi var. Acaba yarışmada hangisi kullanılacak. Dönüş yaparsanız memnun olurum.
Cevap: Klavuzda bildirilen sensörlerden bazıları yarışma esnasında çanta içerisinde yarışmacılara teslim edilecek ve verilen sensörlerin kullanım klavuzları USB içerisinde yarışmacılara verilecektir. Bu klavuzlardan yarışmacı gerekli bilgileri alabilecektir.  
 • Soru  : Merhaba; kayıt sırasında TC kimlik ad soyad uyuşmadı hatası veriyor; Bilgiler doğru olduğu halde böyle bir sorun yaşadım. Nasıl düzeltebilirim?
Cevap: Farklı tarayıcılar üzerinden işleminizi yeniden deneyiniz.  
 • Soru  : 1- hello, We have an inquiry we saw in rules of this category that " teams consist of 2 competitors " , can the teacher be one of them? or the 2 competitors have to be only 2 students ? thank you in advance? 
Cevap:  2 student 1 consultant teacher can participate in the competition. Competitors must be students.
Soru   :  Kolay gelsin. Tasarla Çalıştıra katılan öğrenciler başka kategoriden de yarışmaya girebilirler mi?
Cevap:
  Yarışmaları çakışmamak kaydıyla girebilirler.

  Ziyaret: 612    Ziyaretçi: 418