Robotino Kategorisi yarışma dökümanını PDF formatında indirmek için tıklayın.

 

ROBOTİNO (HAREKETLİ ROBOTLAR) KATEGORİSİ

YARIŞMA KURALLARI

Görev ekipmanları sırasıyla; Robotino  (Şekil 1), yarışma alanı (kısaca “kort” Şekil 2’de gösterilmiştir.) olacaktır. Bu ekipmanlar aşağıda tanıtılacaktır.

1.    Robotino:

Bu yarışmada kullanılacak olan “Robotino” isimli robot; Festo’nun eğitim amacıyla üretmiş olduğu bir robottur. Üzerinde görüntü işlemek için kullanılan kablosuz bağlantı özelliğine sahip bir kamerası, etrafında 9 adet mesafe sensörü, altında metal takibi için (Örneğin; alüminyum bant) endüktif sensörü, kontrast farkını algılamak için optik sensör bulunan ve her doğrultuda hareket kabiliyetine sahip bir robottur. Robotino Şekil 1’de gösterilmektedir.

                      

Şekil 1

2.    Kort

Kort; test projesinin gerçekleştirileceği alandır. Üç etaptan oluşmaktadır. Başlangıçta bir labirent ve bu labirentin içinde kırmızı ve mavi renk ile işaretlenmiş yuvalar, sonrasında alüminyum ve siyah bant ve son olarak siyah bant ile oluşturulmuş kare şeklinde bir bekleme alanından oluşmaktadır. Kort ile ilgili 3 boyutlu resim Şekil 2’de, kortun teknik çizimi ise Ek-1’de gösterilmiştir.

Şekil 2

2.    Görev Açıklaması

Kort, 2 farklı takım aynı anda yarışacak şekilde tasarlanmıştır. Her takım için kortta toplamda üç farklı etap bulunmaktadır.

1.    Etap Başlangıç, Labirent ve Görüntü İşleme

Yarışmaya, orta ayracın solunda ve sağında bulunan alüminyum bant ile yapılmış kare içerisinden başlanacaktır. Şekil 3’te gösterilen labirentten (Şekil 3’ün birebir aynısı olacaktır.) Robotino hiçbir yere çarpmadan çıkmalıdır. Labirentin içinde kırmızı ve mavi renkler ile işaretlenmiş yuvalar bulunmaktadır. Robotino, yapılacak görüntü işleme ile bu yuvalardan birine girecek ve 5 saniye bekleyecektir (Hangi yuvaya gireceği yarışma esnasında çekilecek kura ile belirlenecektir.), 5 saniye dolduktan sonra robotino hiçbir yere çarpmadan yuvadan çıkmalı, labirente devam etmelidir. Yuvalar sabit olup, kırmızı ve mavi renk işaretlemelerin yerleri değiştirilebilir.

Şekil 3
Şekil 4

2.    Etap Alüminyum Bant veya Siyah Bant Takibi

Bu etap; Şekil 5’te gösterilmiştir. Labirentten çıkan Robotino, labirent sonundan başlayan alüminyum bant veya siyah bandı (üzerindeki sensörler veya kamera ile) takip edecektir. Robotino’nun hangi çizgiyi izleyeceği yarışma esnasında çekilecek kura ile belirlenecektir. Robotino gövdesinin tamamının, çizgi üzerinden çıkması durumunda veya hakemler tarafından çizgiyi takip etmediği (takibin; duvar izleme vb. yöntemlerle yapılması) gözlemlenirse; bu etap tamamlanmamış sayılacaktır. Şekil 5’te gösterilen çizim, yarışma alanında da birebir aynı olacaktır. Bantların sonu 90 derece ile çekilmiş siyah bant ile sonlanacaktır.

Şekil 5

 

3.    Etap Yarışma Sonu

Bant takibinin ardından, yarışma sonu etabı gelecektir. Çizgi izleme etabındaki bantları, siyah bant 90 derece ile kesmektedir. Robotino siyah bantlar ile oluşturulmuş kare içine girerek 10 saniye bekleyecek, bu etap ve yarışma sonlanacaktır.

 

Şekil 6

 

 

  Ziyaret: 2135    Ziyaretçi: 1084