Temalı Sorular/Cevaplar
Soru 11: Temalı robot yarışmasında cep telefonu Bluetooth 'u ile veya bilgisayar üzerinden arabirim kullanarak robotu kumanda edebilirmiyiz?
Cevap 11: Cep telefonu Bluetooth 'u ile veya bilgisayar üzerinden arabirim kullanarak robot kumanda edilmeyecektir.
Robotun kontrolünde kablosuz kumanda kullanılacaktır ifadesinde bahsedilen (X) kanallı Radio Frekans Kontrollü RC Kumandadır (Örnek: Dron, model uçak vb. ürünlerin kontrollerinde kullanılan kumanda çeşitleri).
TEMALI YARIŞMA GENEL KURALLARI
5. Birinci robotun kontrolünde kablosuz kumanda kullanılacaktır. Kablolu kumanda kesinlikle kullanılmayacaktır.
6. Robotların çalışmasına, hiçbir şekilde dışarıdan kablosuz veya kızılötesi v.b. sinyal ile müdahale edilmeyecektir.
Soru 10: Soru 1-Görev 4  malzemesi  yalnızca S_1 borusu  veya S_2 borusundan yalnızca birisine mi takılacak ?
Cevap 10: Yarışmacının S_1 borusu (su seviyesinden yaklaşık 10 mm yukarıda) veya S_2 borusundan (su seviyesi ile aynı) herhangi birisi üzerine görev 4 malzemesini yerleştirmesi yeterlidir.
 
Soru 9: Logonun konulacağı alan yerden ne kadar yüksekte? 
Cevap 9: 200mm yüksekliktedir.

 
Soru 8: Travers boşluğundan tünele kadar ki mesafe nedir? 
Cevap 8: 145 mm dir.

 
Soru 7: Görev 1. Tarım Alanındaki Gelişmeler (G_1). Birinci robot, Görevi tamamlaması akabinde RF kutu alanına gidecek ve RF_1 noktasındaki kutuyu bulunduğu yerden alarak malzemeyi RF alanına getirecek cümlesinde  RF kutuyu, RF alanındaki 50cm yüksekliğinde çubuğun üstüne mi yoksa yanına bir yere mi bırakacak.
Cevap 7: RF Alanına belli bir mesafede yaklaşıldığında kırmızı direk içerisinde gömülü bulunan RF alıcısı tarafından RF görev kutusu içerisindeki mevcut bilgi okunacak ve otonom robotun önünde bulunan kapalı kapının açılması için gerekli sinyalin gönderilmesini sağlayacaktır.  Görevin tamamlanması sonrasında RF kutu yarışmacı tarafından saha içerisindeki uygun bir yere bırakılacaktır.
 
Soru 6: Alanın dışına çıkmaması için kenarlarda yükseltme mevcut mu? Eğer yok ise toplar en ufak bir esintide dışarıya çıkma ihtimali var diye düşünüyoruz nasıl olacak acaba?
Cevap 6: Zemin folyo baskı ile kaplı olacak ve zeminde yükselti bulunmayacaktır. Robot görev malzemesini iç alana bıraktıktan sonra hareketsiz kalmasını sağlayacak ve sonra çekilecektir. Yarışma alanı kapalı mekan olup saha içerisinde esintili bir durum olmayacaktır.
Soru 5:  Temalı robot kategorisinde ki havuzun yarışma alanından yüksekliği 50cm mi olacak? Yoksa derinliği 50cm ama yarışma alanı yani aracın yürüdüğü zeminden 10cm mi olacak?
Cevap 5: Havuz toplam yüksekliği 50 cm dir. Kenarı oyun zemininden 10cm yükseklikte ve içerisinde 40cm yüksekliğinde su bulunacaktır. Su dolu havuz yüzeyi üzerinde 10 cm susuz alan bulunmaktadır.
 
Soru 4: Görev 1’de 3 adet topu aldıktan sonra topu bırakırken top alanın dışına çıkar ise ceza puanı ekleniyor mu ? Temalı tarla alanının zemini toprak mı olacak yoksa sert malzeme mi olacak ?
Cevap 4: Görevin tamamlanabilmesi için, Görev malzemeleri alan içerisine bırakılacak ve alan içerisinde sabit duracaktır. Görev malzemesi alana bırakılıp yerinde sabitlenmeden hareket halinde iken yada bırakıldıktan hemen sonra dışarıya çıkan top tekrar iç alana yerleştirilmek zorundadır.
Platform: Platform zemini renkli baskı folyo ile kaplanacak, zemin folyo baskı ile kaplı olacaktır.
 
Soru 3. Görev parçalarını gripper yardımıyla kaldırmadan, piste zarar vermeden parçaları sürüklersek sorun olur mu ?
Cevap 3. Yarışma alanında parçaları sürükleyerek taşıyamazsınız. Puanlamalardaki alması/bırakması ifadelarine dikkat ediniz.
 
Soru 2. Görev 1’de 3 adet topu aldıktan sonra topları sürükleyerek götürebilir miyiz ? “temali_tarla.png” fotoğrafında ok ile gösterdiğim tarla etrafında herhangi bir çıta ve kademe var mı ?
Cevap 2. a) Puanlama tablosunda Birinci robotun G_1 alanından 1. buğdayı alması 10 puan, Birinci robotun tarlaya 1. buğdayı bırakması 10 puan ifadesi bulunmaktadır. Sürüklemek ifadesi bulunmamaktadır.
b) Tarla etrafında herhangi bir çıta ve kademe bulunmamaktadır.
 
Soru 1. Yarışma kurallarında “Görev malzemesini bu alan içerisinde bulunan sondaj yuvası içerisine takacak. Borunun sondaj yuvasına takılmasının ardından robot RF kutu alanına gidecek” bu ibare yazılmış, fakat ekte bulunan “temali_sondaj_borusu.png” görüldüğü gibi borunun takıldığı yer üç boyutlu görselde gösterilmemiş. Görev 4’de boru takılacak mı yoksa havuzun içerisinde direkt olarak sondaj borusunu bırakacak mıyız? Eğer boru havuz içerisinde bir yere yerleştirilecekse, havuz içindeki yuvanın ölçülerini paylaşabilir misiniz?
Cevap 1.

 
S_1 borusu 21,3 mm çapında (1/2inch) metal alaşımlı ve zemine bağlı olup boru üst seviyesi zeminden 410 mm yüksekliğindedir (su seviyesinden yaklaşık 10 mm yukarıda).
S_2 borusu 26,9 mm çapında (3/4inch) metal alaşımlı ve zemine bağlı olup boru üst seviyesi zeminden 400 mm yüksekliğindedir (su seviyesi ile aynı).
 

 

 

  Ziyaret: 173    Ziyaretçi: 148