YARIŞMA PARKURU

Parkurdaki A ve B pistlerinin 3D görünümü

            Parkur: Birbirine simetrik iki pistten oluşmaktadır. Pistler, iki yarışmacı ekibin aynı anda yarışabilmesi için A ve B şeklinde hazırlanmıştır. Pistlerin genişliği yol boyunca yaklaşık 600 mm’dir. Zemini ve kenar duvarları beyaz renkte olacaktır.

         Pistlerin her iki kenarı yol boyunca 150 mm yüksekliğinde ve beyaz mat dekota malzemeden yapılacaktır. 1,2,3 ve 4 nolu noktaların bulunduğu yerlerdeki mat siyah zemin aynı genişlikte parkur sağ ve sol iç kenarında 150 mm yüksekliğinde bulunacaktır.

     

Görev noktalarının ölçüleri

         Yarışma başlamadan önce yarışmacı ekipler parkurda, Robotlarını başlangıç alanına yerleştirecek, yarışacak öğrenciler robotlarının başında hazır halde bekleyecektir. Üzerinde kutular bulunan Konveyörün hareketi ile kronometreler aynı anda çalışacak ve yarışma başlayacaktır.

         Robotlar, aşağıdaki görevleri parkur üzerinde sırası ile tamamlayacaktır.

 

            Parkurdaki Görevler:

         Görev 1: İkinci Robot başlangıç noktasında bulunan 1. kutuyu bulunduğu yerden alacak ve Birinci Robota teslim edecektir,

         Yarışma başlangıç alanının sağ tarafında yerden 150 mm yükseklikte konveyör hattı bulunmaktadır.

Konveyör üzerine kutuların başlangıç yerleşimi

         Kutu: Kutular, en 50 mm, boy 100 mm, yükseklik 50 mm ve Kavak ağacından içi dolu olarak imal edilecektir. Kutular üzerinde, kutunun bilgisinin tanımlandığı bir RFID etiket bulunacaktır. Böylece parkurdaki mevcut sistem ile kutunun hangi görev alanında olduğu bilgisi takip edilecektir.

Kutu ölçüleri

         Konveyörün hareket etmesi ile kutular hareketlenecek ve yarışma başlayacaktır. Kutular Konveyörün son noktasına geldiğinde Konveyör otonom olarak duracak ve İkinci Robotun 1. kutuyu almasını bekleyecektir.

Pist başlangıç ve konveyör üzerinde durma noktası

Durma noktasında kutuların konveyör üzerindeki yerleşimi

         Görev 2: Birinci Robot 1. kutuyu aldıktan sonra 1 nolu noktaya doğru hareket edecektir. Robot 1 nolu noktaya ulaştığında, sistem 1. kutu üzerinde bulunan RFID etiketi okuyacak ve 1 nolu nokta üzerinde bulunan ve yolu kapatan engel otonom olarak pistten kalkacak ve yol açılacaktır.

       

Görev 2 örnek gösterimi

         Görev 3: Birinci Robot 2 nolu noktaya gelecek ve burada kendi etrafında en az bir defa dönerek sema gösterisi yapacak,

Görev 3 örnek gösterimi

 

         Görev 4: Birinci Robot 3 nolu noktayı geçecek, 4 nolu noktaya gelince geçmeden duracak ve İkinci Robotu yanına çağıracak,

Görev 4 örnek gösterimi

         Görev 5: İkinci Robot konveyör üzerinden bulunan 2. kutuyu alacak ve bulunduğu yerden hareket edecek,

      

Görev 5 örnek gösterimi

         Görev 6: İkinci Robot 2 nolu noktaya gelecek ve burada kendi etrafında en az bir defa dönerek sema gösterisi yapacak,

 

Görev 6 örnek gösterimi

 

         Görev 7: İkinci Robot 3 nolu noktayı geçtiğinde 2. kutuyu Pistin dışına indirecek,

Görev 7 örnek gösterimi

         Görev 8: İkinci Robot 2. kutuyu üzerinden indirdiğinde, Birinci Robot üzerindeki 1.kutu ile hareket edecek ve Konya ilinin bulunduğu alana girecek sistem 1. kutu üzerinde bulunan RFID etiketi okuyacak ve Mevlâna’nın yedi öğüdünden birinin yanmasını sağlayacak, yazının yanması ile alana giren robotun yarışması tamamlanacak ve kronometresi durdurulacaktır.

Diğer yarışmacının Robotunun da toplam yarışma süresi içerisinde 1. kutu ile Konya ilinin bulunduğu alana ulaşması ve yazıyı yakması ile kronometresi durdurulacak ve yarışma tamamlanacaktır.

 

Görev 8 örnek gösterimi

Not: Görev 2’den Görev 8’e kadar yapılan yukarıdaki anlatımlar B pistine göre yapılmıştır. Yarışma başlangıcındaki yüklemelerin yapıldığı yer hariç, A pisti B pistinin simetriğidir.

  Ziyaret: 2375    Ziyaretçi: 1273