Soru    : Robotumuz rakip robot ile aynı alanda mı yarışacaklar yoksa farklı alanlarda mı? 
Cevap  : Robotlar aynı alanda 2 robot yarışacak şekilde karşılaşacaklardır.
 
Soru    : Rakip robotun yumurtalarını toplayıp robot üzerinde bulundurabilir miyiz?
Cevap  : Yarışmacılar sahada bulunan tüm renkteki yumurtaları toplayabilirler ve bunu belirlenen alanlara bırakmaksızın kendi içlerinde saklayabilirler. Yarışmacıların süreye karşı ve kendi alanlarına bıraktığı yumurtalardan puanlanacağı unutulmamalıdır,
 

Soru    : Robotlar birden fazla yumurtayı tek seferde toplayarak boyalı alana aynı anda bırakabilir mi?
Cevap  : Robotlar birden fazla yumurtayı tek seferde toplayarak boyalı alanlara aynı anda bırakabilirler,
 

Soru    : Ceza yumurtasını kendi robotumuz rakip alana bırakabilir mi?
Cevap  : Ceza Yumurtası rakip alana bırakılabilir ve bırakılan alanın yarışmacısından 5 puan düşmesine sebep olacaktır.
 

Soru    : Başlama komutunu uzaktan kumanda ile sağlayabilir miyiz?
Cevap  : Robotlarda Uzaktan kumanda hiçbir şekilde kullanılmayacaktır,
 

Soru    : Rakibin rengindeki yumurtaları toplayıp süre bitiminde kendi robotumuzun içinde kalırsa bu durum nasıl değerlendirilir?
Cevap  : Robotların içerisinde kalan yumurtalar değerlendirilmeye alınmayacaktır,
 

Soru    : Robotlar birbirine çarpıp engelleme olursa cezası varmıdır?
Cevap  : Robotların birbirine çarpmaları saha içerisinde mutlaka oluşacaktır. Saha kenar yükseltilerinin de 8cm yüksekliğinde olduğu unutulmamalıdır. Robotların bu tür engellerden kendini koruyacak şekilde tasarlanması göz önünde bulundurulmalıdır.
Rakip robota ve sahaya zarar verilmesi durumunda müsabakayı sonlandırmak hakem takdirindedir. Robotların ve yarışmacıların yapmış oldukları centilmenlik dışı davranışlardan dolayı Genel Kurallar geçerli olacaktır.  
 

Soru    : Yan çerçevelerin rengi kırmızı veya mavi haricinde bir renkmi olacak, yoksa bu renklerden biri olabilir mi?
Cevap: Saha kenar yükseltilerinin sahaya bakan iç kısımları, kırmızı ve mavi haricinde bir renk olabileceği gibi beyaz zemin üzerine yarışma temasına uygun yazılarla da kaplanabilir,
 

Soru    : Robotlar kendine ait başlangıç alanı içerisinde yarışmacının istediği herhangi bir yöne bakarak konumlandırılabilir mi?
Cevap  : Evet başlangıçtan önce yarışmacı tarafından istenilen şekilde yerleştirilebilir,
 

Soru    : When the opponent puts its eggs in my area I Are At two points deducted for each egg out of my points? Please select the desired work hard for an egg (with two colors) You do not required to move from its place? Thank you.
(Eğer rakip yumurtaları benim alanıma bırakırsa her yumurta için benim puanımdan iki puanmı düşülecek?
2 renkli yumurtayı yerinden hareket ettirmeye gerek varmı? Teşekkürler.)

Cevap  : Yarışma kurallarında puanlama kısmında belirtilen “Rakip alana bırakılan, rakibin rengindeki yumurtalar rakibe artı olarak yazılır” maddesi uyarınca rakibin renginde olan yumurtalar rakibe artı olarak kabül edilecektir. Kendi yumurtalarının rakip alana bırakılmasında ise bu yumurtalar hakem tarafından toplanarak değerlendirilmeye alınmayacaktır.
Ceza yumurtasını(2 renkli yumurta) hareket ettirme veya alma zorunluluğu yoktur,

 

Soru    : Yumurta Toplama (Caretta Caretta) yarışması ile ilgili bir sorum olacak. Bu kategori için bir drone/quadcopter yaptık. Yarışma kurallarını okuduğumda buna mani bir kural olmadığını gördüm fakat yine de size sormak istedim.
Cevap  : Robotunuzun ölçüleri yarışma şartlarına uyuyor ve otonom özelliği bulunuyorsa kategoriye başvuru yapabilirsiniz. 
Yarışma güvenliğini tehlikeye atacak bir durumda genel kurallar çerçevesinde  sorumluluk size aittir ve  Organizasyon tarafından yarışma dışı bırakılabileceğinizi bildiririz. 
Yarışma alanı net olarak ilan edildiğinden robotunuzun alan dışına çıkmaması gerekmektedir. 
Alanında bekleyen otonom robota el ile öğrenci tarafından start verileceği için kumanda kullanılmayacak olduğunu bir kez daha hatırlatırız.

  Ziyaret: 2431    Ziyaretçi: 1436