MEB-JICA
ULUSLARARASI ROBOT YARIŞMASI
12-13 MAYIS 2011 ANKARA
TEMALI YARIŞMA KATEGORİSİ
“19 MAYIS ROBOTLAR ARASI BAYRAK KOŞUSU”
 
Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün millî mücadeleye başlamak üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak bastığı gün "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanmaktadır. Bu bayramlar, geleceğimiz olan gençlerimizin barış, hoşgörü, birlik ve bütünlük içinde yaşamlarını kurarken sorumluluk duyan, çalışkan, sağlıklı ve çağdaş insanlar olarak yetişmelerinin önemini hatırlatmaktadır.
 
19 Mayıs günü Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı her yıl yurt içinde ve yurt dışındaki temsilciliklerimizde spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. Üzerinde "Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına" yazan ve "Sevgi Bayrağı" olarak adlandırılan dev bir Türk Bayrağı Samsun’da Kurtuluş Yolu'ndaki Tütün İskelesi'nden karaya çıkarılarak Samsun Valisine verilir ve Cumhurbaşkanına sunulmak üzere genç atletlere teslim edilir.
Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale'den Ankara’ya kadar atletlerin ellerinde taşınan Bayrak, 19 Mayıs törenlerinde Cumhurbaşkanı’na sunulur.
 
“Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.”
                                                                                                 Mustafa Kemal Atatürk

 
19 Mayıs 1919 Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkması, Anadolu’da millî mücadelenin başlangıcıdır. Mustafa Kemal, Samsun’dan Havza’ya geçmiş, İzmir’in işgalinden duyduğu üzüntüyü bildiren bir genelge yayınlamakla İstanbul Hükümetine baş kaldırdığını ilan etmiştir. Ulusun bağımsızlığını, yine ulusun azim ve kararının kurtaracağının vurgulandığı Amasya Genelgesi bütün Müdafaa-i Hukuk derneklerinin birleşmesine yol açmıştır.
 
Mustafa Kemal 3 Temmuz 1919’da Erzurum’a gelir. Erzurum Kongresi Başkanlığına seçilir. Kongre bölgeseldir ancak alınan kararlar bütün Anadolu’yu kapsar. Mustafa Kemal’in başkanlığında Temsil Heyetinin seçilmesi, Ulusal Egemenlik ilkesinin uygulanmasıdır. Çünkü Millî Kurtuluş Mücadelesini yürütme görevi Ulus’a verilmiştir.
 
Mustafa Kemal 4 Eylül 1919’da Sivas Kongresini toplar. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Dernekleri birleşir. Bölgesel olarak kabul edilen Erzurum Kongresi kararları ulusal nitelik kazanır. Mustafa Kemal 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelir. Coşku ile karşılanır. Bu tarih, Ankara’nın yeni Türkiye Devleti’nin başkenti yapılmasında çok önemli bir başlangıçtır.
 
Samsun’da başlayıp Ankara’da biten bu yolculuk Anadolu’da ülkeyi düşmanlardan kurtarma bilinci uyandırmış, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin İlanına kadar süren mücadeleyi kazanmanın temeli olmuştur.

  Ziyaret: 1843    Ziyaretçi: 1000