1. Robot Yarışması 23-24 Şubat 2007 tarihinde Ankara Başkent Öğretmenevinde yapıldı.

Yarışmalara; Sumo Robot Kategorisinde 42, Çizgi İzleyen Robot Kategorisinde 63 ve Serbest Robot Kategorisinde 27 Robot katıldı.

Yarışmalarda; Gazi Üniversitesi,  Ortadoğu Teknik Üniversitesi, , TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Honda Türkiye A.Ş  Japon gönüllülerden oluşan teknik komite,  Ortadoğu Teknik Üniversitesi Robot Topluluğu üyeleri de hakem olarak görev yapmışlardır.

Sumo Robot Kategorisinde birinciliği Gazi Üniversitesinden katılan grubun yaptığı “ŞAHİ” isimli Sumo Robotu, 2’inciliği Ankara İskitler Endüstri Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı “ZALİM” adlı sumo robotu, 3’üncülüğü’de Gazi Üniversitesinden katılan grubun hazırladığı “KASIRGA” adlı robot kazanmıştır.

Çizgi İzleyen Robot Kategorisinde Gazi Üniversitesinden katılan grubun yaptığı “YOLCU” adlı robot en iyi dereceyi yaparak birinci olmuştur. 2’inciliği Aksaray Endüstri Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı “GAYRET” adlı Çizgi İzleyen Robot kazanırken, 3’üncülüğüde Ankara Özel Arı Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı “PETEK” adlı çizgi izleyen robot kazanmıştır.

Serbest Kategoride birinciliği Teknik Komite tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda İzmir Bornova Seyit Şanlı Endüstri Meslek Lisesi Öğretmen ve öğrencilerinin birlikte yaptıkları “ROBOT-TRANSPORTER” adlı robot kazanmıştır. Serbest Robot Kategorisinde 2’inciliği Kocaeli Körfez Endüstri Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı “CAMBAZ” adlı robot alırken 3’üncülüğü Başkent Üniversitesinden katılan grubun hazırladığı “OTONOM PARK EDEN ROBOT” adlı robot kazanmıştır. Ayrıca aynı robot Honda Türkiye A.Ş’nin özel ödülü olan bir haftalık Japonya gezisine layık görülmüştür. Bu ödüle layık görülen robotun yapımında emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimiz 29 Mayıs 2007 tarihinde HONDA TÜRKİYE A.Ş’nin konuğu olarak Japonya’ya gitmişler, Grup HONDA tarafından hazırlanan 1 haftalık program dâhilinde Japonya’da çeşitli aktivitelere katılmıştır. 

  Ziyaret: 2372    Ziyaretçi: 1366